IĞDIR BARIŞ GAZETESİ

HABER
Pervin Buldan: Öcalan"ın Koşulları DeğiştirilsinHaber: Pervin Buldan: Öcalan"ın Koşulları Değiştirilsin
Pervin Buldan: Öcalan"ın Koşulları Değiştirilsin

13.Temuz.2013
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan"ın şu an içinde bulunduğu koşulların süreci yönetme konusunda sıkıntı yarattığını, Öcalan"ın koşullarının da bir an önce değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Buldan, Meclis"te düzenlediği basın toplantısında, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan"ın, Iğdır Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Adem Yaşa"nın belediyenin bültenindeki yazısına ilişkin açıklamalarının, Azeri ve Kürt halkları arasında bir kutuplaştırmayı, ayrıştırmayı teşvik eden bir konuşma olduğunu iddia etti. Buldan, "Sinan Oğan"ı birkez daha buradan kınıyoruz" dedi.

Bir milletvekilinin görevinin halkları bütünleştirmek ve birleştirmek olduğunu ifade eden Buldan, Iğdır milletvekili olarak Oğan"ın açıklamasının yanlış olduğunu ileri sürdü. Oğan"ın Iğdır halkından özür dilemesi gerektiğini ifade eden Buldan, Oğan"ın, "İçişleri Bakanı eğer görevini yapmayacaksa Iğdır halkı Adem Yaşa"ya haddinini bildirecektir" sözlerinin tehlikeli olduğunu kaydetti. Buldan, "Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle Iğdır Belediyesi"ni karalamak hiç kimsenin haddine değildir, hiç kimsenin hakkı da değildir. Oğan"ı bir kez daha Iğdır halkında özür dilemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Buldan, Iğdır Belediyesi"nde toplam 365 personel çalıştığını, bunlardan 30"unun Kürt, 335"inin de Azeri olduğunu bildirdi.

-"Kadınlar üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor"

Gazetecilerin AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan"ın, kadın gazetecilere yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Buldan, BDP grubu olarak Aslan"ı kınadıklarını belirterek, sadece TBMM"de değil, yaşamın her alanında kadın, kadın bedeni üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır"ın da konuyla ilgili açıklamasının önemli ve anlamlı ancak yeterli olmadığını düşündüklerini belirten Buldan, özellikle AK Parti"li kadın milletvekillerinin, AK Parti"li erkek milletvekillerine bir ders vermesi, onları bu konularda uyarması gerektiğini kaydetti.

-"Paketin içerisinden çok iyi ve önemli şeylerin çıkması gerektiğini düşünüyoruz"

Süreçle ilgili bir soru üzerine Buldan, hükümetin süreçle ilgili yeni bir paket hazırlığı olduğunu ifade ederek, "Henüz bu paketle ilgili bize iletilen resmi bir şey yok. Bu paketin, demokratikleşme paketinin içerisinde neler var bunları bilmiyoruz. Ama ümit ediyoruz ki olumlu şeyler var" şeklinde konuştu.

Türkiye"nin bunlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Buldan, pakete ilişkin beklentilerinin de, "TCK"de bazı değişikliklerin yapılması, TMK"nin kaldırılması, KCK"lı tutsakların serbest bırakılması, seçim yasasında yapılacak olan değişiklikler, seçim barajının düşürülmesi, Hazine yardımı" gibi konuları içerdiğini vurguladı.

Bunları kapsayacak şekilde hazırlanacak paketten herkesin faydalanacağını ve Türkiye"nin gerçekten demokratikleşme alanında çok önemli bir yol katedeceğini belirten Buldan, "Önemli bir paket olduğunu, olacağını düşünüyorum. Bekleyeceğiz, bakacağız, göreceğiz. Nasıl bir paket hazırlanıyor" dedi.

Zaman zaman hükümetle ve sık olarak AK Parti Grup başkanvekilleriyle görüştüklerini bildiren Buldan, şöyle devam etti:

"Süreçle bağlantılı olarak bu iletişimin kopmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Meclis belki pazar günü tatile girecek. Meclis kapanacak ama biz siyasi bir mekanizma kurarak, bu iletişimin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Yaz boyunca da süreçle alakalı olarak bu görüşmelerimiz devam edecek. Ama aynı zamanda biz Meclis"in bayramdan sonra olağanüstü toplanması için de bir çağrı yapmak istiyoruz. Çünkü Meclis bu olağanüstü süreçte kapanmamalıdır, tatil yapmamalıdır. Süreçle bağlantılı olarak demokratikleşme paketlerinin hemen Genel Kurul"a gelip yasalaşması gerekmektedir. Beklentimiz bu doğrultudadır. Bu paketin içerisinden çok iyi ve önemli şeylerin çıklması gerektiğini düşünüyoruz."

-Bağımsız sağlık heyeti
Buldan, terör örgütü elebaşı Öcalan için bağımsız bir sağlık heyetinin İmralı adasına gitmesi ve seçim barajına ilişkin sorular üzerine, BDP olarak seçim barajının yüzde 3"e indirilmesi teklifleri bulunduğunu anımsatarak, yüzde 7"nin yeterli olmadığını söyledi.

Bunu sadece kendileri açısından söylemediklerini belirten Buldan, BDP"nin barajla alakalı bir sorunu bulunmadığına işaret etti. Buldan, Türkiye"nin istikrarı ve anti demokratik bir uygulama olması açısından barajın yüzde 3"e inmesi gerektiğini vurguladı.

Tek kişilik bir hücrede kalan terör örgütü elebaşı Öcalan"ın, koşulları nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını, "üst solunum yollarında, gözlerinde, ağız, burun ve kulaklarda yanma, sızlama" gibi şikayetleri bulunduğunu kaydeden Buldan, hükümetin bir an önce bağımsız bir sağlık heyetini İmralı"ya göndermesi, Öcalan"ın sağlık sorunlarının yerinden tespit edilerek, tetkik ve tahlillerin yapılması gerektiğini söyledi.

Hem DTK"nın hem Türk Tabibler Birliği"nin bu yönlü bir başvuru bulunduğunu da anımsatan Buldan, "Öcalan 14 yıldır tek kişilik bir hücrede kalıyor ve bu koşullara rağmen bir süreci başlattı. Böylesi bir süreç içinde önemli bir aktör olmasından kaynaklı koşullarının değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu an içinde bulunduğu koşullar süreci yönetme konusunda sıkıntı yaratıyor. O yüzden Öcalan"ın koşullarının da bir an önce değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu